A zene testre gyakorolt hatásaival már sokan foglalkoztak. Tudtad, hogy a szívdobogás mellett az agyi ingerületek is hajlamosak szinkronizálódni a külső ritmussal? A témában kutakodva nagy valószínűséggel bele fogunk botlani dr Costas Karageorghis nevébe, aki talán a legjelentősebb kutatásokat végezte a témában - 2010 óta többször is publikált, így a megállapításai teljesen aktuálisnak tekinthetőek. Legjelentősebb eredménye például, hogy kimutatta: a zenehallgatás 15%-kal javította az atlétikai teljesítményt!
Összeszedtük az öt fő tényezőt, amivel a zene hozzájárul a sportteljesítményünk javulásához.
- Figyelemelterelés
Testünk folyamatosan monitorozza önmagát. Egy bizonyos mennyiségű edzés után a test felismeri a szokatlan állapotot (fokozódik a tejsavtermelés, szívritmus, izzadás), és visszajelzést küld az agynak: fájnak az izmaink, fáradunk, kapkodnunk kell az oxigénért. Ha zenét hallgatunk, a fülünk kevesebb visszajelzést ad a test állapotáról, a zene elnyomja a fokozódó szívdobogásunkat és az ütemes lépteinket. Miközben agyunk a zenére koncentrál, a fizikai fájdalom értelmezésére kevesebb hangsúlyt fektet - közhellyel megszűnik a külvilág -, így csak később vesszük észre a megerőltetés jeleit.Hangulatkeltés - Hangulatkeltés
A zene aktiválja a hosszú távú memóriát, vagyis felidézi az első hallgatáskor átélt élményt. Amint elindul a szám, képzeletben újra belehelyezkedünk a helyzetbe, így könnyebb lesz nekikezdeni a mozgásnak.
Emiatt megéri külön lejátszási listát készíteni edzős zenékkel. - Ütemtartás
Kutatások kimutatták, hogy könnyebb futni, ha a zene ritmusa megegyezik a futás ütemével, mivel a szinkronizált mozgás erősíti az agyban a motoros funkciókat - ezáltal kevesebb energiát fog használni a szervezet. Zene ütemére mozgó kerékpározók például 7%-kal kevesebb oxigént használtak fel, amint összehangolták a mozgásukat.
Léteznek már futásra kitalált appok is, amik gyorsulásmérővel megállapítják a futás ritmusát, és az alapján választanak zenét. - A zene megmozgat
Ki ne érezné egy ritmusos zenére, hogy táncolni támad kedve? Az ütemes bólogatás, ujjal dobolás is ennek a jele, csak legtöbbször elnyomjuk - sport közben azonban szabadon lehet engedni minden mozgást!
Csendben ülő (zenét hallgató) alanyokat vizsgálva kimutatták, hogy "ütemes" zene hatására megnő az elektromos agyi aktivitás a motorikus kéregben, és önkéntelenül is elkezdenek zenére mozogni. Ez a reflex felelős azért is, hogy hirtelen hangos zajra előbb reagál a szervezet (pl felugrik, ha lövést hall), minthogy feldolgozná az ingert. - Segít keményebben dolgozni
Elég csak a menetelő katonák indulóira gondolni: a pozitív dalok úgy hatnak ránk, mintha az edző ordibálna a fülünkbe: Gyorsabban! Erősebben!
A zene az eltelt idő és a befektetett energia percepcióját is megváltoztatja: a vizsgált alanyok rövidebbnek észlelték az időt és alábecsülték a saját teljesítményüket is - vagyis könnyebb volt kimozdulniuk a komfortzónájukból, és adott edzés alatt többet fejlődtek.
Oké, tisztáztuk, megéri zenét hallgatni. Na de milyet?
Kutatások szerint a 120 bpm (2Hz, vagyis másodpercenként két ütés) ütemű zene a legtermészetesebb az emberi szervezetnek: önkéntelenül is hajlamosak vagyunk ilyen ütemben sétálni, dobolni. Futáshoz ugyanakkor a 160 bpm az ideális. Stílust tekintve a Rock, Pop, és Hiphop a leggyakoribb (a megkérdezettek 60%-a választ ezek közül), de ez természetesen egyénfüggő.
-
https://totelaudio.hu/fej-es-fulhallgato/monster-isport-achieve-sport-fejhallgato-tengerkek
Monster
Belépő szintű, kényelmes és stabilan illeszkedő fülhallgató több színben
Monster ISPORT ACHIEVE Sport Fejhallgató 11990 Ft
-
https://totelaudio.hu/fej-es-fulhallgato/monster-isport-achieve-bt-wireless-sport-fejhallgato-tengerkek
Monster
Több, mint 5 órán át működtethető, strapabíró vezeték nélküli fülhallgató
Monster ISPORT ACHIEVE BT Wireless Sport Fejhallgató 24990 Ft
-
https://totelaudio.hu/fej-es-fulhallgato/denon-ah-w150-sport-fulhallgato-tengerkek
Denon
Minőségi Bluetooth sport fülhallgató 7 órás üzemidővel és egyéb extrákkal
Denon AH-W150 Sport Fülhallgató 31990 Ft 19990 Ft
-
https://totelaudio.hu/fej-es-fulhallgato/denon-ah-c160w-wireless-sport-fejhallgato-tengerkek
Denon
Kiválóan illeszkedő, szuper hangzású luxus-sportfülhallgató profiknak
Denon AH-C160W WIRELESS Sport Fejhallgató 49990 Ft
Fontos megemlíteni a negatív hatásokat is. A zenehallgatás előnye, hogy megkönnyíti a repetitív feladatok végzését (pl futás, úszás, stb) - ugyanakkor a hátránya, hogy a koncentrációt igénylő mozgásokat pedig megnehezíti. Nem ajánlott precíziós, komoly odafigyelést igénylő mozgásokhoz, és veszélyes feladatokhoz sem (pl futás városban). Emellett a hangos zene időszaki halláskieséshez is vezethet, mivel sport közben kevesebb vér jut a belső fülbe, ezáltal sérülékenyebbek lesznek a fül sejtjei - vagyis a megszokott hangerő komoly károkat tud okozni.
Szóval odafigyelve nagyon hasznos tud lenni. Sportolás előtt segít megfelelő hangulatba kerülni (növeli a szervezet aktivitási arousal szintjét), közben növeli a teljesítményt (elvonja a figyelmet a fáradtságról), utána pedig segít relaxálni. Jó választás lehet az Eye of the tiger, vagy a Rocky főcímdala is :)